Szałwia wieszcza (Salvia divinorum)

Jest to roślina występująca w Meksyku. Jest do dzisiaj stosowana przez szamanów plemienia Mazateków podczas obrzędów religijnych, w formie napoju przygotowanego z soku ze świeżych liści. Efekty działania szałwii wynikają głównie z zawartej w niej salwinoryny, która jest uważana za jedną z najsilniejszych naturalnych substancji psychodelicznych (inne to m. in. meskalina, psylocybina oraz syntetyczne – LSD i ketamina). Salwinoryna działa aktywizująco na receptory opioidowe kappa w podwzgórzu i neuronach sensorycznych oraz na receptory dopaminergiczne D2, powodując pobudzenie psychoruchowe przechodzące w senność, halucynacje słuchowe i wzrokowe, poczucie dysocjacji (depresonalizacja, odrealnienie, uczucie śnienia na jawie),  zwężenie źrenic i zniesienie bólu. Efekty działania szałwii trwają przeciętnie kilkanaście minut do godziny. Stosowana przewlekłe może wywoływać zaburzenia psychotyczne, depresyjne i kardiologiczne (bradykardia). Silne działanie salwinoryny ujawnia się także w trakcie wdychania dymu ze spalanej szałwii wieszczej. W miarę używania szałwii rozwija się tolerancja odwrotna, co powoduje, że efekty jej działania stają się mocniejsze. Szałwia nie uzależnia, uważa się, że może być skuteczna jako substancja zmniejszająca głód opiatowy jak również potrzebę stosowania kokainy i innych stymulantów.

U niektórych osób nawet po jednorazowym zastosowaniu szałwii wieszczej może dojść do pojawienia się silnych napadów lękowych trwających kilka godzin, połączonych z nieprzyjemnymi halucynacjami wzrokowymi i cenestetycznymi dotyczącymi własnej śmierci, iluzoryczności życia, samotności. Mogą pojawiać się lęki przed zaśnięciem, koszmarne, dziwaczne i nieprzyjemne sny, w których ma się poczucie rozluźniania spoistości poszczególnych części ciała, rozpadania na fragmenty. Czasem występują flashbacki (zaburzenia percepcji przypominające stan bycia pod wpływem narkotyku, pomimo że obecnie człowiek nie jest pod działaniem substancji, a od ostatniego używania minęły tygodnie a nawet lata), które mogą być wywoływane przez pozornie niegroźne sytuacje takie jak zmęczenie, stres czy otaczająca ciemność. Flashback może być też wywołany przez niewielką nawet ilość wypitego alkoholu. Innym częstym objawem lękowym jest długotrwałe występowanie tzw. „gęsiej skórki”.

Wystąpienie powyższych objawów jest wskazaniem do konsultacji psychiatrycznej i podjęcia leczenia farmakologicznego.

 

UWAGA!

Na mocy ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 2009 roku posiadanie roślin, suszu, nasion, wyciągów i ekstraktów szałwii wieszczej jest w Polsce NIELEGALNE.

 

lek. Marcin Gajdosz